Ask the expert

Infekcja oczu


Question

Moja córka ma siedem lat i choruje na CdLS. Dwa miesiące temu wystąpiły u niej objawy wskazujące na zapalenie spojówek. Jej lekarz przepisał jej antybiotyk. Niestety dwa tygodnie później problem ten znowu się pojawił. Pewnej nocy, kiedy oglądałam jej oczy, zauważyłam coś co wyglądało jak cienki, okrągły uszczerbek w środku jej źrenicy. Pomyślałam, że ktoś coś wsadził jej do oka. Jednak lekarz powiedział, że to może być infekcja, więc wysłał nas do okulisty, który powiedział to samo. Spytał także czy córka ma otwarte oczy podczas snu. Odpowiedziałam, że tak, więc rozważał, że może obecny stan spowodowany jest przez rzęsę drażniącą oko. Wysłał nas więc do specjalisty od chorób rogówki, który wszystko potwierdził. Rozpoczęliśmy leczenie dziewczynki za pomocą dwóch antybiotyków w maściach. Kontynuowaliśmy je przez miesiąc, a kiedy nie nastąpiło całkowite leczenie, zdecydowano o chirurgicznym usunięciu niektórych rzęs. Moja córka cały czas przyjmuje antybiotyk, aczkolwiek uszczerbek nadal jest widoczny. Wg lekarzy sytuacja poprawiła się na tyle, na ile było to możliwe, aczkolwiek brak klarownych wniosków. Starają się wyleczyć oko mojej córki wszelkimi sposobami, aczkolwiek uważają, że leczenie chirurgiczne u dzieci nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego są w tej kwestii bardzo niezdecydowani. Zaczynam się martwić, że mogą się u niej pojawić ubytki w polu widzenia ( Zdiagnozowali u niej zapalenie powiek, które zawsze miała rozpoznane, ale to uszkodzenie rogówki jest nowe i bardzo niepokojące).

Answer of our experts

Strasznie ciężko jest mi to komentować, jeśli nie znam medycznej diagnozy “uszczerbku”. Czy miało to jakąś fachową nazwę?


Przewlekłe zapalenie spojówek u dzieci z CdLS jest

  najczęściej spowodowane zapaleniem powiek: niewystarczającym przepływem w 20-30 gruczołach znajdujących się normalnie w każdej z powiek. Może to być przyczyną wielu problemów z rogówką, a leczeniem z wyboru jest stosowanie preparatu dla dzieci do przemywania okolicy rzęs.

Answer is checked and valid for
pl

Legal Disclaimer

Please take note that the Ask the Expert service is comprised of volunteer professionals in various areas of focus. Answers are not considered a medical, behavioral, or educational consultation. Ask the Expert is not a substitute for the care and attention your child’s personal physician, psychologist, educational consultant, or social worker can deliver.

Do you have a question you would like to ask?

Ask a Question

Do You urgently need help? Contact the CdLS Foundation USA, Our Staff!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

topic holding this topic
Senses
'
Information