Ask the expert

Ciągnięcie za włosy


Question

Moja mała córeczka zaczęła ostatnio ciągnąć się za włosy. Czasami robi to w taki sposób, że wyrywa sobie całe kępki włosów. Czy takie zachowanie jest związane z CdLS?

Answer of our experts

  Traktowałabym ciągnięcie się za włosy jako oznakę zachowania auto-agresywnego (SIB), które jak wiesz, może ulec zaostrzeniu w wyniku odczuwania przez dziecko dyskomfortu (takiego jak refluks). Bawienie się włosami może odbywać się w mechanizmie próby poprawy samopoczucia, jednak nie ciągnięcie się za włosy, tak jak odbywa się to w tym przypadku. Jeśli nie nastąpiło zaostrzenie refluksu, sprawdziłabym potencjalne przyczyny mogące wywołać ból ( infekcje ucha, zęba układu moczowego itd.). Sugerowałabym również skontaktowanie się z lekarzem pediatrą Pani córki, jako pierwszy krok do wykluczenia medycznych przyczyn powyższego zachowania.

Answer is checked and valid for
pl

Legal Disclaimer

Please take note that the Ask the Expert service is comprised of volunteer professionals in various areas of focus. Answers are not considered a medical, behavioral, or educational consultation. Ask the Expert is not a substitute for the care and attention your child’s personal physician, psychologist, educational consultant, or social worker can deliver.

Do you have a question you would like to ask?

Ask a Question

Do You urgently need help? Contact the CdLS Foundation USA, Our Staff!